Cyfryzacja procesów jest bezpośrednio związana z ideą Przemysłu 4.0, która w połączeniu z postępem technologicznym prowadzi do zmian o rewolucyjnym charakterze. Biorąc pod uwagę wprowadzenie cyfryzacji w procesach produkcyjnych, trzeba uwzględnić plusy i minusy. Na rynku dostępne są technologie, które pomagają firmom produkcyjnym poprawić wydajność operacyjną. Jednak wśród przedsiębiorców widoczny jest opór przed zmianą, wynikający z postrzegania zmian jako obciążenia. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się o plusach i minusach cyfryzacji w procesach produkcyjnych oraz jak przygotować firmę na zmiany?

Jakie są korzyści z cyfryzacji w produkcji? 

Firmy produkcyjne wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak AI, robotyka, uczenie maszynowe, IoR i inne narzędzia do analizy danych. Celem jest poprawa wydajności operacyjnej i zmniejszenie kosztów operacyjnych. Wdrażanie nowych technologii ma wpływ na reorganizację każdej części łańcucha wartości produkcji, od badań i rozwoju, łańcucha dostaw i operacji fabrycznych po marketing, sprzedaż i usługi. Więcej o korzyściach wynikających z rewolucji cyfrowej w branży produkcyjnej przeczytasz tutaj https://www.innokrea.pl/blog/przemysl-4-0-i-jego-wplyw-na-firmy-produkcyjne-2/

Jakie są minusy wprowadzenia cyfryzacji do produkcji? 

Większość dostępnych powszechnie materiałów odnosi się do korzyści wynikających z wprowadzenia cyfryzacji. Jednak warto spojrzeć na to całościowo. Pojawiają się zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Istnieje ryzyko naruszenia infrastruktury IT i wykradnięcia wrażliwych danych, sabotowania operacji produkcyjnych czy zakłócenia łańcuch dostaw. Wpływ cyberataków może być bardzo niszczący dla firmy produkcyjnej, ponieważ cała produkcja może zostać zatrzymana. Kolejnym minusem jest to, że połączenie kilku systemów, znalezienie odpowiedniego partnera technologicznego i zmiana kultury organizacyjnej, nie są łatwymi, ani tanimi rozwiązaniami. Wdrożenie nowych technologi jest kosztowne. Korzyści widoczne są dopiero po dłuższym czasie. 

Jak przygotować się do cyfryzacji procesów produkcyjnych? 

Przed wdrożeniem cyfryzacji w procesy produkcyjne, należy zrozumieć swoje cele biznesowe oraz wyzwania branżowe. Implementacja nowych rozwiązań będzie wiązała się z koniecznością podjęcia współpracy ze specjalistami w tej dziedzinie. Aby zrealizować korzyści płynące z cyfryzacji procesów produkcyjnych, będzie trzeba zainwestować we właściwe technologie i zabezpieczyć systemy IT.

Podsumowanie 

Cyfryzacja procesów produkcyjnych stała się jednym z najważniejszych trendów w branży produkcyjnej. Warto znać plusy i minusy wynikające z cyfryzacji w procesach produkcyjnych. Najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że zwiększenie wydajności operacyjnej i kosztów operacyjnych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed cyberatakami. Odpowiednie podejście do wdrożenia cyfryzacji jest sposobem na zabezpieczenie przedsiębiorstwa i utrzymanie konkurencyjności na rynku.