Blockchain – płatności w świecie kryptowalut
Blockchainie - poznaj świat transakcji, kryptowalut i elektronicznych płatności.
U podstaw wdrażania nowoczesnych technologii IT leżą różnorakie potrzeby, często związane z koniecznością podjęcia różnych wyzwań czy pokonania przeszkód. Tak jest wówczas, gdy przedsiębiorstwo występuje jako potencjalny lub rzeczywisty nabywca i użytkownik nowej technologii IT, tak jest również wtedy, gdy będąc twórcą i właścicielem nowego rozwiązania, firma stara się znaleźć odbiorców gotowych je nabyć. W każdym przypadku ogólny proces transferu technologii IT zawiera następujące trzy główne fazy (Rys. 1):
Rys. 1. Ogólny proces transferu technologii IT w firmie
Źródło: Opracowanie własne.
W określonych warunkach ogólny proces transferu technologii IT w firmie przyjmuje formy bardziej szczegółowe. W ramowym procesie transferu technologii z punktu widzenia przedsiębiorstwa wyróżnić możemy (na podstawie P. Głodek i M. Gołębiowski) (Rys. 2):
Rys. 2. Ramowy proces transferu technologii IT z punktu widzenia przedsiębiorstwa, wg P. Głodka i M. Gołębiowskiego
Na podstawie: P. Głodek, M. Gołębiowski, Transfer technologii w małych i średnich przedsiębiorstwach, PARP, Warszawa 2006, s. 14.
Komentując omawiane ujęcie ramowego procesu transferu technologii IT można stwierdzić, że:
Inny sposób podejścia do transferu technologii przyjął zespół pod kierownictwem K. Santarka (Rys. 3). Proces transferu technologii obejmuje według niego [1]:
Rys. 3. Proces transferu technologii wg zespołu pod red. K. Santarka
Źródło: K. Santarek (red.), Transfer technologii z uczelni do biznesu. Tworzenie mechanizmów transferu technologii, PARP, Warszawa, wrzesień 2008, s. 87.
Taki sposób ujęcia procesu transferu technologii IT wydaje się odpowiadać bardziej sytuacji odstąpienia własnych technologii innym odbiorcom i użytkownikom, zgodnie z logiką sprzedaży. Jest to odwrotnie do ujęcia ramowego procesu transferu technologii P. Głodka i M. Gołębiowskiego, ukierunkowanego zgodnie z logiką zakupu. W obu ujęciach występuje faza wdrożenia rozwiązań z tym, że w ramowym procesie transferu technologii według w/w autorów, jest to wdrożenie w przedsiębiorstwie własnym, w procesie transferu według zespołu K. Santarka – w przedsiębiorstwie nabywcy technologii. Mimo odmienności punktów wyjścia i celów procesu transferu technologii, w obu podejściach występuje szereg wspólnych prawidłowości, omawianych dalej w niniejszym artykule.
Uwzględniając sytuację i potencjał badawczo-rozwojowy małych i średnich przedsiębiorstw można stwierdzić, że znacznie częściej są one zainteresowane zakupem technologii. Nie oznacza to, że nie zdarzają się innowacyjne MSP, oferujące własne technologie zainteresowanym nabywcom. Jednak jest to sytuacja występująca jednak rzadziej. Aby zachować walor uniwersalności opracowania, w określonych sytuacjach naświetlono również problematykę transferu w przypadkach, gdy jego inicjatorem i organizatorem jest firma sprzedająca technologię.
Opierając się na ogólnym modelu transferu technologii (Rys. 2), poniżej przedstawiono uszczegółowiony proces transferu technologii IT w firmie (Rys. 4). Jego kluczowe fazy są następujące.
Całość działań objętych uszczegółowionym procesem transferu technologii IT w firmie zamyka pętla sprzężenia zwrotnego, zapewniająca doskonalenie przyjętych rozwiązań, stosownie do zmian w samej firmie, jak też w jej otoczeniu.
Nieco inaczej przebiega proces transferu technologii IT w firmie, udostępniającej technologię innemu użytkownikowi zewnętrznemu.
W fazie inicjacji, analiza otoczenia firmy ukierunkowana jest na poszukiwanie potencjalnych segmentów i grup klientów, którzy mogą być zainteresowani oferowaną technologią IT.
Po ich określeniu, w fazie planowania transferu technologii IT, firma podejmuje kontakty i prowadzi rozmowy z organizacjami – kandydatami na użytkowników oferowanej technologii, dążąc do wynegocjowania jak najlepszych warunków kontraktu.
Realizacja i ewaluacja transferu technologii IT przebiega w sposób podobny do omówionego wyżej, przy uwzględnieniu odrębności (a właściwie ról każdego z partnerów wymiany.
Rys. 4. Uszczegółowiony proces transferu technologii IT w firmie
Źródło: Opracowanie własne.
[1] K. Santarek (red.), Transfer technologii z uczelni do biznesu. Tworzenie mechanizmów transferu technologii, PARP, Warszawa, wrzesień 2008, s. 87.
Blockchain – płatności w świecie kryptowalut
Blockchainie - poznaj świat transakcji, kryptowalut i elektronicznych płatności.
BezpieczeństwoFinanse
FastAPI – czyli jak napisać proste REST API w Pythonie? – część 3
REST API z użyciem frameworka FastAPI. Ostatniej części artykułów o API w Pythonie. Zacznij z nami już dziś swoją przygodę z FastAPI!
Programowanie
FastAPI – czyli jak napisać proste REST API w Pythonie? – część 2
REST API z użyciem frameworka FastAPI. Część druga tutoriala. Zacznij z nami już dziś swoją przygodę z FastAPI!
Programowanie